lipca 19, 2009

SAI Tope & Shark Meet 2009

Tegoroczne spotkanie, przypadające na pełnię sezonu na rekiny szare i jednocześnie początek sezonu na żarłacze błękitne, było dość dokładną powtórką zeszłorocznej imprezy. Pierwszy dzień podzielony był na dwie części. Poranek pierwszego dnia, tradycyjnie został poświęcony na łowienie makreli celem późniejszego przyrządzenia zanęty. Gdy już nałowiliśmy odpowiednią ilość przynęt, pozostało nam jeszcze trochę czasu, zanim musieliśmy wyruszyć w kierunku miejsca połowu rekinów szarych.

Zamiarem było rozpoczęcie łowienia na dwie godziny przed maksimum pływu. Tak więc ten „wolny czas” spędziliśmy włócząc się od rafy do rafy, próbując różnych technik na różne gatunki. Bez jakiś oszałamiających wyników. Dwie godne uwagi ryby to ponad metrowa, gruba molwa i około-okazowych rozmiarów witlinek. Po nieco dłużącej się drodze na miejscówkę rozpoczęliśmy połów. Efekt to 9 rekinów szary pomiędzy 5 wędkarzy (1 bez ryby).

Kolejny dzień to nasze otwarcie sezonu na niebieskie rekiny. Pora roku jest już odpowiednia ale lokalizacja jeszcze trochę zbyt północna. W efekcie lądujemy tylko jednego rekina który bierze na jedną z przynęt na piętnaście minut przed planowanym powrotem. Ryba mierzy 222 cm i szacujemy ją na około 85 lb.

lipca 05, 2009

Wrasse z łodzi

Umieszczam tego posta chyba tylko z bloggerskiego obowiązku odnotowania faktu złowienia po raz pierwszy wargacza z łodzi. Połów odbył się w pobliżu skalistego klifu, nad niewielką naturalną rafą. Do połowu użyłem typowego zestawu plażowego paternoster z dwoma haczykami. Za przynętę posłużył robak. Stugramowy ciężarek bez problemu dostarczył zestaw na niezbyt głęboko położoną rafę. Sam połów to raczej chwilowy postój w czasie rejsu którego celem były inne ryby.

lipca 04, 2009

Makrela

Makrela atlantycka (Scomber scombrus) ang. Atlantic mackerel. Ryba okoniokształtna z dużej rodziny ryb makrelowatych, do której między innymi należą również tuńczyki i wahoo. Ryba ma istotne znaczenie gospodarcze z uwagi na smaczne mięso. Makrele tworzą duże ławice. Niekiedy można zaobserwować że powierzchnia wody jakby wrze. To właśnie ławica makreli znajduje się pod powierzchnią wody. Najczęściej wokół takiego miejsca gromadzą się ptaki, które żerują na łatwo dostępnych rybach. Inni drapieżcy, jak tuńczyki czy delfiny, również nie przepuszczą takiej okazji.

W wędkarstwie makrela jest uważana za jedną z najuniwersalniejszych przynęt. Mięso makreli zakłada się na haczyk łowiąc z brzegu i z łodzi. Stosuje się zarówno cienkie paski jak i całe ryby a niekiedy kilka rybek na raz w przypadku poławiania większych gatunków rekinów. Samą makrelę łowić można tak z brzegu jak i z łodzi. Najczęściej stosuje się zestaw typu choinka z 4 do 8 hakami przystrojonymi różnokolorowymi piórkami, kawałkami błyszczącej folii, koralikami itp. Zdarza się również nierzadko, że makrela "zawiesi" się na woblerze czy innej przynęcie stanowiąc nieoczekiwany przyłów.