września 25, 2006

Karp 3 kg


Ten karp, złowiony na feeder, ważył 2.95 kg i jest to w tej chwili najcięższa ryba, jaką udało mi się wyholować. Wziął na kukurydzę z białymi, zanęta Traper Feeder Special. Na zestawie 0.20 dzielnie walczył dzięki czemu kilkuminutowy hol był bardzo satysfakcjonujący.

września 20, 2006

Płoć


Początkowo zignorowana, po jakim czasie okazało się, że to „ładna płoć”. Z opóźnieniem w takim razie zamieszczam tutaj jej zdjęcie. Złowiona w sierpniu w miejscowości Glinnik.

września 16, 2006

Ciosny


Łowisko „Ciosenka” w Ciosnach niedaleko Białej. Bliskość autostrady okazała się nie być wcale uciążliwa a warunki do wędkowania znakomite. Tego dnia dopisała również pogoda. Na zdjęciu karp 2.4 kg który dostarczył sporych emocji podczas holu na zestaw 0.20 z hakiem 8. Dodatkową atrakcją łowiska jest wędzarnia wprost, z której można kupować wędzone ryby.

września 13, 2006

Drobnica


Wędkowanie na Wiśle nauczyło mnie, że rozpoznawanie gatunków małych rybek jest bardzo trudne. Nałowiłem ich sporo we wrześniu. Krąp, sapa, rozpiór czy mały leszcz są trudne do odróżnienie – zwłaszcza dla niewprawnego oka. Ratunkiem są różnego rodzaju „klucze do oznaczania gatunków”, ale szukanie cech charakterystycznych krótko po złowieniu bywa trudne. W rezultacie najpewniejszym sposobem jest policzenie promieni w płetwach – ale to z kolei bez szkła powiększającego może być trudne. Dlatego jeśli komuś z jakiś względów zależy na rozpoznaniu gatunku „rybki”, którą wyłowił – niech dobrym aparatem sfotografuje jej płetwy a potem w domu, pracowicie licząc promienie, niech dochodzi, co to było. Ja dałem za wygraną, ważne, że te większe odróżniam. Na zdjęciu prawdopodobnie sapa. Szczypce mają długość 18 cm.

września 07, 2006

Babka w Warszawie


Typowo morska ryba złowiona na Wiśle w Warszawie. Jest to babka – najprawdopodobniej babka czarna, gatunek chroniony. Podobno, nie ma nic dziwnego, że została złowiona w wodach zaliczanych do słodkich. Po pierwsze babka doskonale aklimatyzuje się w wodach o mniejszym zasoleniu. Dodatkowo słyszałem opinie, że wody Wisły są dość słone jak na standardy wód słodkich. Może to wyjaśniać, dlaczego flądry również bywają łowione w Wiśle bardzo daleko od jej ujścia.

Pomimo że wszystkie rodzime babki są pod ochroną jest u nas również kilka gatunków introdukowanych. Te są szkodnikami i należy je niszczyć. Kuriozalne jest to że babki są bardzo trudne do oznaczenia - czyli nigdy nie wiadomo co to za babka.

A. Pod ochroną są rodzime gatunki babek np. czarnoplamka, piaskowa, czarna, mała. Patrz- lista gatunków prawnie chronionych w Polsce m.in ryb
B. Babki często spotykane m.in w dorzeczu Bugu (łysa, szczupła, a także bliska im trawianka) są gatunkami inwazyjnymi - obcymi, niepożadanymi w naszych wodach