czerwca 20, 2009

Belona

Belona pospolita (Belone belone) ang. garfish. Popularna ryba żyjąca blisko powierzchni wody. Odżywia się niewielkimi rybkami żyjącymi w ławicach. Belony wybierają pojedyncze sztuki przy pomocy długiego, przypominającego dziób pyska. Po pochwyceniu, zdobycz jest przekręcana tak, aby ryba mogła ją połknąć. Belona maksymalnie dorasta do około metra długości przy wadze niewiele powyżej jednego kilograma.

Ryba wzięła ma małego woblera podczas połowów bassów morskich. Mimo, że w tym przypadku była przyłowem, koledzy używali tych samych woblerów gdy nastawiali się na belony na Bałtyku. Belony również można łowić w czasie nęcenia rekinów. Ryby pojawiają się wtedy przy łodzi wyjadając drobiny rubby dubby. Stosuje się wtedy najczęściej cieniutki pasek wycięty z makreli (niekiedy samą skórę), na małym haczyku.

Ciało belony pokryte jest charakterystyczną zieloną łuską. Podobnie szkielet, również ma barwę zieloną. Zabarwienie to ryba zawdzięcza hydrofobowemu barwnikowi, biliwerdynie. Podczas walki na wędce belona wyskakuje nad wodę.

3 komentarze:

 1. No nareszcie blog ruszył, a Polish Community of Ireland umierała z zaciekawienia jak to będzie w sezonie 2009. A może by tak trochę napisać o tych bassach. Biorą już, czy jeszcze nie i w jakich miejscach i porach dnia.Pozdrowienia od Corkonians.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie rybki strzelałem w grecji.
  BOGDAN39

  OdpowiedzUsuń
 3. Halo Halo :) zwracam się prośbą o umożliwienie wstawienia Twojej fotki na swoim blogu. Dziś dostałam świeże belony, chcę coś upichcić... oczywiście pod zdjęciem ukaże siępodpis, że pochodzi ono z Twojego bloga :) co Ty na to :) ?

  OdpowiedzUsuń