lipca 04, 2009

Makrela

Makrela atlantycka (Scomber scombrus) ang. Atlantic mackerel. Ryba okoniokształtna z dużej rodziny ryb makrelowatych, do której między innymi należą również tuńczyki i wahoo. Ryba ma istotne znaczenie gospodarcze z uwagi na smaczne mięso. Makrele tworzą duże ławice. Niekiedy można zaobserwować że powierzchnia wody jakby wrze. To właśnie ławica makreli znajduje się pod powierzchnią wody. Najczęściej wokół takiego miejsca gromadzą się ptaki, które żerują na łatwo dostępnych rybach. Inni drapieżcy, jak tuńczyki czy delfiny, również nie przepuszczą takiej okazji.

W wędkarstwie makrela jest uważana za jedną z najuniwersalniejszych przynęt. Mięso makreli zakłada się na haczyk łowiąc z brzegu i z łodzi. Stosuje się zarówno cienkie paski jak i całe ryby a niekiedy kilka rybek na raz w przypadku poławiania większych gatunków rekinów. Samą makrelę łowić można tak z brzegu jak i z łodzi. Najczęściej stosuje się zestaw typu choinka z 4 do 8 hakami przystrojonymi różnokolorowymi piórkami, kawałkami błyszczącej folii, koralikami itp. Zdarza się również nierzadko, że makrela "zawiesi" się na woblerze czy innej przynęcie stanowiąc nieoczekiwany przyłów.

1 komentarz:

  1. i co najważniejsze sama sie zacina. z drugiej jednak strony "choinka" na 8 haczykow to lekkie samobójstwo dla reki, gdyby przypadkiem 8 makreli sie zacięło.

    OdpowiedzUsuń